Jaký motorový olej do auta?

Publikováno:

Jaký motorový olej do auta?

Jaký olej do auta, nebo spíše přesněji, jaký olej do motoru? To je stále diskutovanější téma na specializovaných fórech, sociálních sítích i debatách mezi lidmi.

Za dob dávno minulých zde byl jeden výrobce, který dodával na trh čistě minerální oleje, čímž byla pokryta většina existujících potřeb olejů. V dnešní době je již vše výrazně jinak, jelikož se schvalují stále tvrdší požadavky na pokles emisí vozidel, tím se vytváří tlak na vývoj modernějších motorů a k nim vyhovujících maziv.

V motoru je čím dál více velmi citlivých zařízení, která by nepracovala kvalitně a spolehlivě, pokud by nebylo zajištěno jejich kvalitní mazání, dále špičková čistota. Skladba olejů se dnes též velmi výrazně liší, existuje mnoho výrobců od věhlasných značek až po tzv. no name producenty. Jen připomínáme, že drahý olej nemusí být vždy dostatečně kvalitní, proto jsme připraveni Vám s volbou správného maziva pomoci.

Na jakých faktorech při volbě motorového oleje záleží?

  • Nejdůležitějším předpisem na motorový olej je předpis výrobce, vyjádřený pomocí firemních norem. Ty mohou být specializované ke konkrétnímu výrobci vozidla, jako je například koncern VW, PSA, Ford, BMW, MB, GM, Renault a další. Tyto konkrétní požadavky jsou zpravidla specifikovány v návodu k používání a údržbě vozidla v kapitole o provozních náplních. Většinou zde bývá uvedena i potřeba kapaliny v litrech. U nákladních vozidel patří mezi nejznámější firemní normy výrobců vozidel: MAN, MB, Scania, DAF, Volvo.
  • Dalším velmi důležitým předpisem výrobce vozidla na mazivo je viskozita oleje. Tento předpis je potřeba dodržet, jelikož je motor na uvedenou viskozitu nastaven, především stanovení tlaků oleje, průtočnost oleje hlavně u extrémně namáhaných součástek. Pokud bude do motoru umístěn olej s jinou viskozitou, může dle použité viskozity  oleje dojít buď k přetlakovávání motoru (hrozí úniky a poškození těsnění) a nebo v opačném případě k poklesu tlaku oleje (hrozí olejová nedostatečnost - nedostatečné namazání všech částí motoru a jeho příslušenství). Nejběžnější je v současnosti viskozita motorového oleje 5W-30, postupně u nových motorů nastupují viskozity 0W-30, 5W-20, 0W-20 nebo 0W-16.
  • Dále existují globálnější normy, vyjadřující kvalitativní výkonnost jednotlivých olejů. Jsou např. evropská norma ACEA, pro americký a asijský trh existují předpisy dle norem API, JASO, MIL.
  • V neposlední řadě také závisí oleje na tom, v jakém teplotním pásmu je vůz provozován. V severských podmínkách bude použit viskozitně jiný olej, než v tropickém pásmu. Výrobce vozidel mnohdy předepisuje více možných viskozitních variant pro tento provozní faktor.

Mazací plány

Významným pomocníkem pro správnou volbu oleje jsou mazací plány výrobců olejů. Zde pouze vyspecifikujete přesně Váš vůz a parametry motoru, dále Vám již mazací plán doporučí nejvhodnější prémiový a standardní produkt pro Váš vůz. 

Jsou prodávané oleje stejných specifikací od různých výrobců stejně kvalitní?

Jsou mezi sebou mísitelné, pokud shodně splňují např. firemní normu VW 507.00. Ta ovšem nevyjadřuje kvalitu oleje ve smyslu jeho oxidačních vlastností či mazivosti. Vyjadřuje to pouze to, že daný olej je určen pro koncernové vozy VW poháněné naftovými motory se servisním intervalem Long life.

Zásadní rozdíly ve kvalitě

Kvalitativně se motorové oleje od sebe liší mnohdy zásadně. Na světě existují pouze 3 výrobci základových olejů a každý z výrobců dodává oleje s různou kvalitou. Nejčistší základové oleje např. produkuje výrobce PETRO-CANADA, zabývá se primárně oleji pro potravinářství a automotive. Jejich oleje jsou připravovány dle unikátních receptur, jejich čistota je 99,9%. To znamená, že jsou z nich odbourány veškeré nebezpečné chemické prvky, které by byly nebezpečné pro provoz motoru a výfukový systém. Takovéto oleje znamenají bezpečný provoz pro filtry pevných částic DPF a FAP, pokud bude styl jízdy daného řidiče co neoptimálnější pro daný motor.

Na trhu je naopak mnoho olejů, na kterých jejich výrobce pouze uvádí, že jejich olej pouze odpovídá specifikacím. To znamená, že nejsou pro daného výrobce tyto oleje uvolněné. Mnohdy levné oleje obsahují velmi málo antioxidačních složek, čistících aditiv či mazacích aditiv. Tyto oleje po velmi krátké době ztrácí vlastní výkonnost, podléhají oxidaci, jejich alkalicita (kyselost) stoupá. Než si olej objednáte, měli byste se pokusit si o něm zjistit, jaké má daný olej recenze.

Jaké značky motorových olejů z naší nabídky doporučujeme

Z hlediska kvality Vám doporučujeme z naší nabídky maziva značek PETRO-CANADA, MOBIL. Vše se dá ovšem výrazně vylepšit při použití proplachu a antioxidačních aditiv během výměny oleje v motoru. 

Jak často měnit motorový olej?

Interval výměny oleje je velmi důležité téma, které výrazným způsobem ovlivňuje životnost motoru. Více si o tomto můžete přečíst v článku Jak často měnit motorový olej.

V případě jakýchkoliv požadavků nás prosím neváhejte kontaktovat.

Pro Vás připravil tým obchodu Red Rider s.r.o.